<<4 / 2024>>

Habsburská předvánoční Vídeň

Naše cesta začínala v 6:45, kdy jsme vyjížděli od hroznolhotského kostela. Když jsme nastoupili do autobusu, čekala nás tam druhá škola - gymnázium z Uherského Brodu. V Mikulově byla naplánovaná zastávka na hranici Česka a Rakouska. Než jsme přijeli do Vídně, měli jsme vyprávění o Rakousku a jeho historii. V 10:30 Jsme přijeli do Vídně celí zlámaní a rozespalí na zámek Schönbrunn. U brány jsme měli menší povídání o tomto zámku a poté jsme se vydali do jeho zahrad, kde jsme viděli fontánu boha Neptuna a římskou zříceninu bohyně Enns a starého boha Dunaje. Po vyprávění o Dunaji a Enns jsme se vydali ke kašně Obeliskbrunnen. Když jsme vyšli dlóóuhý a strmý kopec , uviděli jsme kolonádu Gloriette s výhledem na celou Vídeň se Schönbrunnem a jeho zahradami. Po vyprávění jsme měli takzvané "INDYVINDY", neboli individuální volno. Před Schönbrunnem se nacházely vánoční trhy, kde se podávaly spoustu jídla a teplého punče v bílych hrníčcích. Po nákupech a obhlédnutí trhů a různých obchodů jsme se vydali zpátky do autobusu.
Po Schönbrunnu jsme se vydali autobusem na Hofburg. Tam jsme si zvenku prohlédli celý hrad a průvodce nám k tomu něco řekl. Třeba, že je tam jezdecká škola, kde se jezdí jenom na vznešeném plemenu koně Lipicán. Dále jsme navštívili Michaelerplatz a tam jsme si také prohlédli pozůstatky staveb po Římanech. Dále jsme prošli nejdražší ulicí ve Vídni, která se nazývá Uhelná a zde se nacházely ty nejslavnější a nejdrašší značky např. šperkařství Tiffany, kde byla cena náhrdelníku 50 000 eur. Potom jsme konečně šli ke Stephansdomu a koupili jsme si tam dobrý punč, který jsme dostali v krásných hrnečkách ve tvaru boty. Měli jsme tam docela dlouhý rozchod, takže jsme stihli nakoupit např. Mozartovy koule nebo rakouskou čokoládu. Táké jsme se mohli podívat do Stephansdomu, který byl velký a nádherný jak zevnitř, tak zvenku. Poté jsme se přesunuli ještě k Burgtheatru a viděli jsme slavnou sochu Alžběty Bavorské (Sissi). A konečně jsme se dostali k Rathausu (radnici), kde byly ty největší vánoční trhy, na které jsme se nejvíc těšili. To už byla naše konečná zastávka. Nakoupili jsme si poslední věci a unavení a zmrzlí jsme nastoupili do autobusu a s plnou hlavou zážitku se vraceli zpět do naší nejmilejší České republiky.

Nela Stašová, Lenka Migotová, Kateřina Pavlicová a Natálie Pagáčová, 9.A

foto zde: