10.3. - Terakotová armáda

Terakotová armáda
Na jaře 1974 narazili čínští rolníci u Si-anu při hloubení studny na několik podivných hliněných vypálených lidských postav a bronzových hrotů šípů. Tímto náhodným způsobem byla objevena unikátní hliněná armáda z dob čínské dynastie Čchin, která 2200 let ležela ukryta pod zemí. Objev terakotové armády se stal senzační událostí nejen v Číně, ale i na celém světě. Jednalo se totiž o podzemní naleziště pohřebních komor císaře Čchin Š chuang-tiho a jeho hliněné armády čítající přes 8000 válečníků se zbraněmi a vozy a symbolizující neporazitelnou armádu Prvního císaře , který sjednotil rozdrobenou zemi. Terakotová armáda je považována za osmý div světa a je zapsána na Listině světového přírodního a kulturního dědictví Unesco. V posledních letech jsou vybrané postavy válečníků vystavovány ve 30 zemích světa, kde přitahují pozornost tisíců návštěvníků. Když se tedy výstava objevila v naší moravské metropoli,tak tato jedinečná událost nemohla uniknout ani našim obdivovatelům historie.                                                                                                                                        Ve čtvrtek 10.3. a v pondělí 21.3. 2011 naši žáci a učitelé navštívili brněnské Triniti center, kde se výstava konala. Měli jsme možnost vidět v současné době nejdokonalejší repliky figur bojovníků nejrůznějších hodností od pěšáků přes důstojníky, lučištníky a vozataje po generály. Nejpoutavější částí byla rekonstrukce vykopaného příkopu, kde se před námi v laserové show objevily řady živých mrtvých bojovníků připravených k boji a jen čekajících na povel k útoku. V další části výstavy jsme obdivovali krásu exponátů – zbraní, šperků, mincí, předmětů každodenního života a rituálních objektů. Součástí výstavy byl také film dokumentující krutou vládu  neúprosného, pobožného císaře posedlého nesmrtelností a současně reformátora a sjednotitele říše. Dozvěděli jsme mnohé podrobnosti tohoto fascinujícího nálezu a o budování objektů a muzeí na místě archeologického naleziště terakotové armády u Si-anu v Číně, které dodnes navštívilo přes 50 milionů návštěvníků. Návštěva výstavy byla pro všechny nevšedním kulturním zážitkem, kdy jsme i my ve střední Evropě mohli vidět mrazivou krásu čínského divu světa.

Foto