Příchod slovanské misie na Velkou Moravu - akademie k 1150.výročí

Rok 2013 je rokem příchodu slovanské misie na Velkou Moravu, tedy příchodu bratří Konstantina-Cyrila a Metoděje v roce 863. Letos je to tedy dlouhých 1150 let. A věru, jejich misie byla pro naše území velmi významná, ovlivnila život v celé naší oblasti. Bratři Cyril a Metoděj stáli u základů naší kultury, písemnictví, státnosti i právního řádu.

Zahájení roku příchodu dvou bratří si naše škola připomněla slavnostní akademií, která se uskutečnila 31.ledna 2013. Tedy v den zakončení prvního pololetí školního roku. Akademie začala v 9.00 hodin v místním chrámu sv. Jana Křtitele v Hroznové Lhotě. Hudební vystoupení (hra na nástroje i zpěv) se citlivě střídala s mluveným projevem. Na akademii pohovořil důstojný pán Mgr.Jan Žaluda o významu příchodu bratří Cyrila a Metoděje. Dalšími řečníky byli pan starosta ing.Petr Hanák také a pan Jan Petrucha.  V závěru vystoupil „sboreček“ našich žákyň pod vedením pana učitele ing.Josefa Pavlici se dvěma písněmi.

Soluňští bratři do našich končin přinesli nové písmo – hlaholici. S jednotlivými písmeny hlaholice se v průběhu programu všichni přítomní seznamovali.

Po skončení programu se odešlo do školy, kde žáci dostali pololetní vysvědčení a mohli tak odejít na zasloužené pololetní prázdniny.

Na závěr několik poděkování. Především panu řediteli Mgr.Aleši Smutnému a učitelům ZUŠ ve Veselí nad Moravou, kteří nám vyšli vstříc a nacvičili s našimi žáky hudební část celého programu. Poděkování patří také všem vystupujícím – panu faráři, panu starostovi , panu Petruchovi i všem dětem. Jsme rádi, že důstojný pán nám umožnil provést naši akademii v důstojném prostředí chrámu sv. Jana Křtitele.

A kdo by chtěl vědět více:
cs.wikipedia.org/wiki/Cyril_a_Metoděj