30.9. - Po stopách starých ovocných stromů

Poslední zářijový den se pátá třída společně s několika osmáky – loňskými vítězi soutěže O Bajarově sadu – vypravila do Strážnického skanzenu. Tady probíhala další část projektu Staré ovocné stromy našeho regionu.
Málokdo ví, že právě ve skanzenu se nachází staré odrůdy jabloní, které v dnešních sadech a zahradách už nenajdeme. Zasadili je kdysi naši předkové. Ovoce z nich děti sbíraly, poznávaly jeho využití a ochutnávaly čerstvý mošt, který pan Jaroš z Tasova ve své moštárně vyprodukoval.
Poté se týmy dětí pustily do tvorby pracovního listu, který měl obsahovat křížovky, zajímavé přesmyčky a obrázky. K tomuto tvoření měly použít informace, které získaly z přednášky, brožury a letáčků o tradičním ovoci na pomezí Moravského Slovácka.
Pro přítomné učitele pak nastala těžká úloha – práce dětí zhodnotit, neboť všechny byly velmi zdařilé.
Nakonec zvítězili, stejně jako v loňském roce, naši Mošťáci (L. Hanáková, T. Hanzelková, A. Koutná, A. Pavlicová, J. Koryčanský a L. Jakoubek). Také druhý náš tým – Hrozňáci (T. Kubingerová, L. Migotová, M. Jurásek, V. Vítek, T. Šrámková a V. Trefilová) obsadil krásné třetí místo.
Všem dětem, které nás reprezentovaly, a také panu V. Hrdouškovi, který celou akci zorganizoval, patří naše poděkování.

PaedDr. B. Kotalová

P.S. Škoda, že prostředí pro tuto terénní exkurzi nebylo připraveno a jsem ráda, že děti, které se při sběru jablek musely brouzdat v mokré, vysoké, nevysečené trávě, neonemocněly.

Foto