Bezpečnost našich žáků

Vážení rodiče,
v poslední době jezdí do školy mnoho našich žáků, Vašich dětí na kole. Naprostá většina z nich nedodržuje základní předpis a to je nošení ochranné přilby. Přitom jsou statistiky úrazů cyklistů velmi alarmující. Jako příklad se může uvést tento údaj:
Základní poznatky statistických ukazatelů cyklistů v roce 2012: na deset usmrcených cyklistů připadá jeden s ochrannou helmou a devět bez ní!!!
Výsledky odborných studií prokázaly, že cyklisté, kteří nosí přilbu, podstupují 19 x menší riziko úmrtí než ti, kteří ji nepoužívají. S pomocí ochranných přileb lze předejít 83% fraktur lebky, 53% zranění měkkých částí hlavy a 48% poškození mozku.
Jak souvisí jízda na kole bez přilby s pádem po hlavě na betonovou plochu?
Cyklista jede rychlostí 15 km/hod. a spadne po hlavě dolů. Jeho pád odpovídá skoku po hlavě na beton z výšky jednoho metru.
Cyklista jede rychlostí 25 km/hod. a spadne z kola na hlavu. Jeho pád se rovná skoku z výšky 2,5 m hlavou dolů na beton.
Došlo ke kolizi cyklisty a auta. Kolo jelo rychlostí 15 km/hod. a auto 35 km/hod. Síla nárazu cyklisty se poté rovná rychlosti 50 km/hod. a odpovídá skoku z výše 10 m.
Závěr: Bezpečnostní cyklistické přilby jsou vysoce efektivní v prevenci poranění hlavy a jsou zvláště důležité pro děti, protože ty utrpí většinu vážných úrazů hlavy následkem cyklistických nehod. Nejčastější místa poranění hlavy u dětí, ke kterým dochází po pádu z kola: hlava - 44%, paže - 27%, břicho - 6%, kolena 23%. Hlava pády z kola nejvíce odnáší.
Na závěr něco ze silničního zákona:
1.       cyklista mladší 18 let je za jízdy povinen použít ochranou přilbu, kterou musí mít správně připevněnou; použít ji musí například i na cyklostezce nebo na polní cestě
2.       dítě do deseti let smí na silnici jen v doprovodu osoby, které už bylo 15 let; neplatí to pro cyklostezku nebo obytnou a pěší zónu
3.       povinná výbava kola zahrnuje oranžové odrazky na kolech, červenou zadní odrazku, přední bílou odrazku, oranžové odrazky na pedálech a dvě na sobě nezávislé brzdy; v případě snížené viditelnosti musí na kole být ještě červené (vzadu) a bílé (vpředu) světlo - odrazky z povinné výbavy může cyklista nahradit reflexními prvky na oblečení a obuvi; zvonek a blatníky nepatří do povinné výbavy kola

Vážení rodiče, prosím, nepodceňujte výše uvedené skutečnosti a dohlédněte na to, aby Vaše dítě jezdilo na kole, tak jak se patří. Děkuji Vám za pochopení

PaedDr. Lubomír Kříž, ředitel školy